יעוץ פיננסי וליווי לכלכלת המשפחה

יציבות כלכלית – זה לא בשמיים!

המשרד מלווה יחידים ומשפחות בדרכם לייעל ולשפר את ההתנהלות הכלכלית ולייצר ביטחון ויציבות. המטרה המרכזית היא הענקת כלים לניהול תקציב משפחתי יעיל ואפקטיבי, והתוויית תוכנית פעולה שתייצר סדר ואיזון במצבם הפיננסי ותשמור על יציבות וצמיחה כלכלית לאורך זמן.

התמודדות עם דילמות כלכליות

עולם השפע המודרני יוצר מצבים רבים בהם אנשים נכנסים לסחרור כלכלי, הסוחף את כל המשפחה הגרעינית ולעיתים גם את המשפחה הרחבה. הרצון לרכוש כמה שיותר, אל מול הקלות של קבלת אשראי, ההלוואות בקליק ופריסה לתשלומים, יוצרת מצבים חמורים של הצטברות מינוסים וגלישה לחובות עתק.

בחיי השגרה יש לא מעט דילמות כלכליות עמן מתמודדות משפחות, זוגות ויחידים, בין הדילמות הבולטות ניתן למצוא:

  • דילמות פרנסה (החלפת מקום עבודה, שינוי קריירה, הישארות בבית של אחד ההורים, יציאה לעצמאות, פיטורין ואבטלה, חל"ת…).
  • סוגיות דיור ובחירת החלופה המתאימה (רכישה/שכירות, מעבר אזור מגורים, רילוקיישן לחו"ל).
  • תכנון משפחתי והגדלת המשפחה בטווח קצר וארוך.
  • התמודדות עם יוקר מחיה ובחירות כלכליות שוטפות (כרטיסי אשראי, יציאה מאוברדרפט, ניהול הלוואות, תיעדוף הוצאות).
  • שינויים פרסונאליים (יציאה לפנסיה, גירושין, התאלמנות, זוגיות פרק ב').

יששכר מלווה באופן אישי את הלקוחות לאורך תהליך הבנת המצב הספציפי וניתוח התובנות והדילמות, עד לבחינת החלופות על מנת לקבל את ההחלטה המיטבית בזמן הנתון. במקביל מתבצעת הבראה פיננסית, במטרה לספק ללקוחות כלים להתנהלות כספית נכונה בחיי השגרה. כלים אשר בהכרח יובילו לאיזון פיננסי, חסכון משמעותי בהוצאות השוטפות איתור דרכים להגדלת הכנסות ואפשרות לחסוך כספים לטווח ארוך וליהנות מהפירות.

ניהול כלכלי שוטף

על מנת להגיע לשלווה ולנחלה מבחינה פיננסית, נדרש תהליך מובנה המתבצע בשיתוף פעולה צמוד עם בני המשפחה כולה, כאשר ראשית בוחנים את המצב הקיים, כולל כושר ההשתכרות, הכנסות ממקורות אחרים, הוצאות שוטפות ועתידיות, עתודות כספיות, חסכונות,  חובות כגון הלוואות, מסגרות אשראי מנוצלות ומשכנתא ועוד, בשלב הבא מנתחים את כלל הנתונים ויוצרים תמונת מצב ברורה שמהווה נקודת זינוק לשינוי המיוחל.

כעת ניתן לגשת למיקרו, בחינה מחודשת של כל הוצאה, קיימת ועתידית, חיפוש יצירתי של מקורות הכנסה נוספים, בניית אסטרטגיה משפחתית ליציאה מהמינוס וגיבוש תוכנית הבראה. הכל תוך יצירת מדרג סדרי עדיפויות והכנת מתווה ליצירת חסכונות ושמירה עליהם לעתיד. לעיתים הליווי כולל גם סיוע בניהול מו"מ מול הבנקים, חברות האשראי ושאר גופים, במטרה לצמצם עלויות ולקבל תנאים נוחים בהסדרת החובות.

התהליך כולו מלווה במתודולוגיות מקצועיות ובכלים פיננסיים הכוללים: תכנון תקציב, מאזן, בקרה תקציבית ועוד. בסיום התהליך לא נפרדים אלא שומרים על קשר טלפוני וכן נפגשים לפגישות מעקב ובקרה. ניתן לומר ללא צל של ספק, כי משפחה העוברת ליווי אישי שכזה, זוכה בכל הקופה, גם חינוך פיננסי לדור הצעיר וגם שקט נפשי בניהול הכספי.

בקרת כרטיסי אשראי

תשלום באמצעות כרטיס אשראי הוא אחד מאמצעי התשלום הרווחים והמהירים שיש כיום, לכאן נכנסים גם תשלום אונליין, עסקאות טלפוניות, תשלום באמצעות ארנק דיגיטלי, תשלום באמצעות הנייד והעברת כספים באפליקציות, הכל מתחבר לכרטיסי אשראי ולקלות הבלתי נתפסת של האנשים להשתמש בהם.

בשל המהירות והנגישות של ביצוע עסקאות בכרטיסים והאשראי שניתן ע"י חברות האשראי ללקוחות, נוצרים לעיתים מצבים של רכישות יתר וחוסר תשומת לב לסכום שעומד לרדת בתאריך הקבוע בחודש.

למרבית האנשים יש יותר מכרטיס אשראי אחד, חלקם גם לא זוכר שמדובר בכסף שבסוף החודש יש לפרוע והסכום יורד מחשבון הבנק. על מנת לעשות סדר בהוצאות יש לנהל נכון את כרטיסי האשראי ולבצע בקרה שוטפת על ההוצאות הקבועות שיורדות מהם ועל ההוצאות הנלוות ולפקח גם על אופן השימוש באמצעי התשלום האחרים הנובעים מאחזקת כרטיסים אלה.

בתהליך הבראה ובקרה על שימוש בכרטיסי אשראי ראשית מנתחים את ההוצאות היוצאות מכל כרטיס, בוחנים את שגרת הרכישות ויוצרים מתווה להקטנת הכמות ושימוש בכרטיס אחד.

בניגוד למגמה העולמית הדוחפת להקטנת השימוש בכסף מזומן והגברת השימוש בשלום דיגיטלי וכרטיסי אשראי, בתהליך הזה נדרש הלקוח לשלב בין רכישה במזומן לבין שימוש בכרטיסים, מתוך רצון להמעיט בתשלום באמצעות אשראי ולצמצם לרמה של הוראות קבע, פריסת תשלומים רחבה כגון לביטוחים, חוגים ושאר התחייבויות ארוכות טווח.

כפל ביטוחים

מהניסיון של המשרד ניכר כי אחת מנקודות התורפה של רבים הוא הנושא הביטוחי, החשש מפני נושאים הקשורים לביטוח, בין אם מדובר על ביטוחים פנסיוניים, ביטוחי בריאות למיניהם או ביטוחים אלמנטריים יוצרים מצב של כפל ביטוחי, בו אנשים משלמים על אותו השירות בכמה מקומות, למרות שזה אינו מקנה להם זכויות יתר.

כפל הביטוח הנפוץ ביותר קיים בביטוחי בריאות וחוסר ההבנה של הציבור בהבדלים בין מה שמעניק ביטוח לאומי, הביטוחים המשלימים של קופות החולים (שב"ן) יחד עם ביטוחי בריאות נוספים המעניקים כיסויים מעבר לסל הבריאות, הן באופן פרטי או הן במסגרת מקומות עבודה, כל אלה יוצרים אצל רבים בלבול ובעיקר בזבוז.

ברוב הגדול של המקרים תשומת לב והבנה, יחד עם בדיקה מעמיקה של איש מקצוע יכולים בהחלט לצמצם את הכפילויות ולספק מעטפת ביטוחית מיטבית לאינדיבידואל ולבני ביתו. כיסוי אשר יבטיח שקט נפשי לאורך זמן ובמקרה בו יתרחש אירוע ביטוחי ימקסם את הזכויות המגיעות לו.

ניהול כלכלי חודשי

על מנת לייצב את המצב הכלכלי של יחידים או משפחה, יש צורך בניהול חודשי שוטף ומעקב צמוד אחר פעילויות פיננסיות, הוצאות, הכנסות והתחייבויות לטווח קצר וארוך. את האבחנה והניתוח ניתן לעשות באמצעות תקציב משפחתי שהוא ללא ספק, הבסיס להתנהלות כלכלית תקינה. ניהול כלכלי חודשי דורש הבנה ותשומת לב לפרטים קטנים כגדולים, בחינת התזרים המשקף את המצב בפועל לרבות הכנסות מול הוצאות וכמה נשאר בסוף.

כאשר המשרד ניגש לליווי חודשי של לקוחות, בראש ובראשונה הוא מבקש לייצר מצידם מחויבות לתהליך. מדובר על התחייבות שהיא בראש ובראשונה רגשית, ההבנה כי אם לא יעשה שינוי תפיסתי המצב לא יוכל להשתנות ויחזור על עצמו בכל חודש על לרמה של כדור שלג מתגלגל.

תהליך ניהול כלכלי חודשי מתחיל מניתוח מצב קיים, לרבות בחינת ההתנהלות הפיננסית לאורך שנים, התחייבויות שונות, מיפוי הכנסות והוצאות מיידיות ועתידיות, קבלת מידע צופה פני עתיד ואפיון מדויק של צרכים, יכולות, אילוצים ועוד. לאחר שיששכר מקבל את התמונה הרחבה הוא מעניק ללקוחות כלים המתאימים להם באופן מדויק במטרה לייצר סדר מערכתי ובסיס לניהול מיטבי שילווה אותם תמיד.